Hakkımızda

Rafting’in tek ve güvenilir adresi olan Livadi ( Çiçek Bahçesi ) kuruluşumuz 2014 yılından beri hizmet vermekte olup, rafting de uluslar arası A milli sporculan olan nehir rehberlerimiz eşliğin de yapılarak nehirdeki maksimum riski minimum seviyeye indirerek sizleri eğlendirmeye devam ediyor. Amacımız herkese raftingin zevkini ve mutluluğunu yaşatmak. Haydi durma bu zevki 3 ayrı parkurda 12 ay boyunca yaşamaya ne dersin ?

1. Rafting nedir?

Akarsu, yatağı içinden geçerken çeşitli doğal engelleri geçmek zorundadır. Bu engeller büyüklü, küçüklü kaya parçaları bazen de ağaç gövdeleridir. Su kimi zaman da yüksekçe yerlerden dökülerek yoluna devam eder. Suyun yolunu kesen bu engeller genel akışın hızını ve yönünü etkiler. Suda türbülanslar, dalgalar ve akışta ani süratlenmeler oluşturur. Akarsu sporlarında, bu tür beyaz ve köpüklü görüntüler sergileyen bölgelere "Rapid" (Şarlak) adı verilir. Akarsularda ki rapid ve çağlayan gibi engeller, zorluk derecelerine göre uluslararası standartlarda sınıflandırılır.

Derece1

Çok basit akıntı. Suda hiçbir çalkalanma yoktur. Son derece sakin bir biçimde köpüklenme yapmadan akar.

Derece2

Basit rapidler. Akıntı azdır. Suyun akışı ve küçük engeller hafif dalgalanmalar oluşturur. Bunlar hiç bir tehlikesi olmayan basit geçişlerdir.

Derece3

Orta zorlukta rapidler. Nehir, buralarda yüksek sayılabilecek dalgalar oluşturur. Dalga boyu bir metreye varır. Rapidin arkası durgun ve görüş alanı içindedir.

Derece4

Zor rapidler. Rapidin başlangıcından bitişini görmek her zaman mümkün olmaz. Akıntı, oldukça büyük ve karışık dalgalar oluşturur. Su altı ve su üstü engelleri bulunur. Emniyet için, kıyıda kurtarma ipiyle birlikte ekibin hazır bulunması gerekir.

Derece5

Çok zor rapidler. Su bazen çavlanlar bazen de çok büyük dalgalar oluşturur. Dalga boyu 5 metreye varabilir. Her taraf bembeyaz köpük içindedir. Dar geçişler olabilir. Bu bölgelerden geçiş için çok deneyimli olmak, zor durumlarda neler yapılacağını iyi bilmek gerekir. Emniyet sistemi kurmadan bu sulara girmek son derece risklidir.

Derece6

Geçilemeyecek kadar zor rapidler. Nehir buralarda ya metrelerce yukarıdan dökülür ya da ardarda bir dolu engele rastlayarak çok türbülanslı ve dalgalı bir bölge oluşturur.
Rafting deneyimli rehberlerin idaresinde yapıldığında son derece kolay ve güvenli bir doğa sporudur. Derece 4 veya Derece 5 zorluğunda bir nehri, kano veya kayak gibi araçlarla geçmek için yıllar sürecek bir eğitime gereksinim duyulurken, rafting sporunda deneyimli rehberler yönetiminde olmak koşulu ile, bir kaç saatlik brifing ve kısa bir acil kurtarma eğitimi ile sağlıklı olan herkes geçebilir.

2. Dünyada Raftingin Tarihçesi

Raft kelime anlamıyla sal anlamına gelmektedir. Rafting kelime anlamı da salcılıktır. Raft, Amerika'da önceleri, 1900'ların başında, akarsularda güvenli olarak yük taşımakta kullanılıyordu. Raft, her türlü akarsuda hareket edebilecek yapısı ve yapıldığı sağlam malzeme nedeniyle akarsu taşımacılığında tercih ediliyordu. II.Dünya savaşı sırasında çıkartma amaçlı olarak kullanılan botlar diğer ülkelerin de dikkatini çekiyor ve yaygın olarak kullanılmaya başlanıyor. Spor amaçlı ilk kullanım da yine Amerika'da başlamıştır. Keşif amaçlı akarsu yolculukları ve çeşitli etkinlikler yapmak üzere kurulan bir kulüp 1973 yılında "Sobek Expedition" adını alarak dünyanın çeşitli ülkelerinde keşifler yapmaya başlamıştır. Çoruh nehrini de 1982'de rafting botu ile ilk kez bu ekip geçmiştir. Dünyada iki tip raft kullanılmaktadır. Birincisi, daha çok Amerika'da, büyük nehirlerde yük taşıma amacıyla kullanılanlardır. Bu botlar bir kişi tarafından yönlendirilmekte olup, kullanım prensibi kürekli bir sandalla aynıdır. Bot, kenarlarına bağlı üçer metrelik küreklerle istenildiği gibi yönlendirilebilir. Bu tip raft ile iki tona kadar yük taşımak mümkündür. Son yıllarda bu botlarda yolcu taşımacılığında, daha çok da turizm alanında kullanılmaya başlanmıştır. Bu türde, botta bulunan yolcular hiçbir şeye karışmaz ve yönetim tamamen kürekleri kullanan rehberdedir. İkincisinde ise botta bulunan herkes kürek çeker. Sabit bir kürek yeri yoktur ve kürekçiler botun kenarlarına oturarak kürek çekerler. Bunlarda rehber arkadadır ve diğer kürekçileri komutlarla yönlendirerek botu idare eder. Türkiye'de de bu sistem kullanılmaktadır.

3. Türkiye’de Raftingin Tarihçesi

Ülkemizde Rafting, spor dalı olarak ilk kez 2002 yılında Kano ve Rafting Federasyonu çatısı altında yapılmaya başlanmıştır. Kano ve Rafting Federasyonu Başkanlığını ilk olarak Perviz Aran yapmıştır. 2007 yılında Kano ve Rafting Federasyonu yönetim kurulu karar alarak Rafting branşını ayırmıştır. Ortada kalan Rafting branşı 2008 yılında Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu (GSBF) bünyesine dahil edilerek bu çatı altında, resmi olarak, ilk kez 2009 yılında müsabakalara başlanmıştır. Günümüze kadar aynı federasyon çatısı altında faaliyetlerine devam etmiş ve ülkemizi ay yıldızlı forma altında dünya , avrupa rafting şampiyonalarında temsil ederek, dünya ve avrupa şampiyonalıklarını ülkemize kazandırmıştır. Uluslararası Rafting Federasyonu (IRF) gayri resmi olarak ilk dünya şampiyonalarından birini 1994 yılında Erzurum ili Çoruh nehrinde gerçekleştirmiştir.

B. TÜRKİYE’DE RAFTİNG YAPILAN NEHİRLER

1.Çoruh Nehri (Erzurum-Artvin)
2.Fırtına Deresi (Rize-Ardeşen)
3.İkizdere (Rize)
4.Köprüçay (Antalya)
5.Manavgat Çayı (Antalya)
6.Dalaman Çayı (Muğla
7.Melen Nehri (Düzce)
8.Munzur Çayı (Tunceli)
9.Karasu-Sansa Deresi (Erzincan)
10.Bekilli Deresi ( Denizli)
11.Zamantı Irmağı ( Kayseri)
12.Barhal Çayı ( Artvin-Yusufeli)
13.Tortum Çayı(Erzurum-Uzundere)
Translate »